slide01 slide02 slide03 slide04
Kalendarz
Czerwiec 2022

Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Rozkład lini, tramwaj 19
POGODA
Prognozy Bytom
Odwiedziny gości
Dziś:246
Wczoraj:282
W tym tygodniu:786
W tym miesiącu:12,930
W tym roku:33,316
Wszystkich:940,194
Obowiązkowe deklaracje o sposobie ogrzewania budynku

Od 1 lipca 2021 r. obowiązkowe deklaracje o sposobie ogrzewania budynku.Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel lub zarządca budynku będzie zobowiązany do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw, które w swojej mocy cieplnej nie przekraczają 1 MW.

 

 

 

Dotyczy to zarówno budynków i lokali mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, a więc ogrzewanych altan na terenie ROD, domków letniskowych, garaży, lokali przemysłowych, biurowych, gastronomicznych, handlowo-usługowych, itd.
Obowiązkowi zgłoszenia podlegają następujące źródła ciepła: sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, nagrzewnica gazowa, promiennik gazowy, trzon kucheny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, pompa ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.
Składanie deklaracji rozpocznie się od 1 lipca 2021 r. Od tego dnia właściciel lub zarządca ma obowiązek zgłosić informację dotyczącą źródła ogrzewania:
- w przypadku nowego budynku lub budynku już istniejącego, w którym instalację uruchomiono po 1 lipca 2021 r., termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni,
- w przypadku budynku, w którym źródło ciepła było uruchomione przed 1 lipca 2021 r., termin na złożenie deklaracji wynosi 12 miesięcy.
Informację można będzie złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem strony http://www.zone.gunb.gov.pl (przy użyciu Profilu Zaufanego lub poprzez platformę e-puap), a także w formie papierowej w Urzędzie Miejskim


Śmieci rejon III

 

Na pytanie " dlaczego płacimy tyle za śmieci", jest prosta odpowiedź, to my działkowcy sami odpowiadamy za dodatkowe koszty odbioru odpadów.

Działkowiec (kobieta) której zwrócono uwagę gdy rzuciła na ziemię worek ze śmieciami przed koszem odpowiedziała: tu tak zawsze było. Może kiedyś tak było, ale pora to zmienić czy na pewno chcemy mieć ogrody na wysypisku śmieci ?. To od nas  zależy w jakich warunkach będziemy odpoczywali na naszych działkach.

Do kontenerów trafiają odpady które nie powinny tam trafiać. Działkowcy dodatkowo robią na własnym terenie wysypiska które są karmnikiem dla dzików oraz szczurów.

Przykładem jest III rejon który co sezon generuje dodatkowe koszty wywozu śmieci.

Nadal szukamy osobę która zapełniła prawie cały kontener ziemią jest to naruszenie regulaminu za co możemy wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowej, za działanie na szkodę ogrodu.

Rejon III został wysprzątany.

Zarząd ROD podjął uchwałę zarządu że za dodatkowe odbiory odpadów koszty będzie ponosił dany rejon.


 Walne zebranie Sprawozdawcze

 

Obrazy: walne.jpg

W dniu 03.08.2021r odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze na którym uchwalone zostały uchwały potrzebne do funkcjonowania ogrodu, oraz uchwała inwestycyjna w kwocie 100 zł od działki. W roku 2021 nie podnieśliśmy żadnych opłat, wzrosły jedynie media i śmieci które nie są zależne od nas. Omawiane były obecne problemy i potrzeby działkowców.

Opłaty prosimy regulować maksymalnie do 30.09.2021r

Jak zawsze bardzo dziękujemy za obecność.


Biuro zarządu otwarte dla działkowców.

Zarząd ROD LAWENDA przyjmuje strony

W domu działkowca ROD LAWENDA rejon II od ul Strzelców Bytomskich.


Czerwiec -  29 Wtorek  od 16-17

Lipiec -  27 Wtorek

Sierpień -

Wrzesień -

Październik -

Listopad -

Grudzień -

 Dziki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym - problem nie tylko w ROD Lawenda.

Obrazy: dzik.png

 

Dziki w Rodzinnym Ogrodzie


Działkowym – problem nie


tylko w ROD Lawenda.

 

 

 


Prosimy o zamykanie furtek wejściowych na ogród, od jakiegoś czasu stoją one otwarte na oścież czyli sami zapraszamy zwierzynę na ogród.

Sami robimy karmniki dla dzików, szczurów  itp, śmieci należy składować w pojemnikach, a nie obok.  


            O tym, że dziki dają się we znaki działkowcom z Rejonu 3 wiadomo już od dłuższego czasu. Ale dużym zaskoczeniem ostatnio była informacja od jednego z działkowców z Rejonu 1, że dziki buszowały w nocy - również na tamtych działkach. Dziki wprawdzie nikogo nie zaatakowały, niszczą jednak ogrodzenia i uprawy na działkach.

Cały artykuł  >..............

 

Mieszkańcy boją się potencjalnie niebezpiecznej zwierzyny. Mówią, że można się natknąć na całe rodziny dzików. Dziki żerują w mieście nieopodal przystanków autobusowych, przebiegają przez ulice, podchodzą pod bloki mieszkalne, niszczą murawę i rozkopują ogródki.  Bytomianie interweniują w tej sprawie w magistracie.

– Kiedy mieszkaniec zobaczy w mieście dzika powinien zadzwonić na Straż Miejską. Wówczas przyjeżdża specjalna ekipa, która zajmuje się odstraszaniem, przepłaszaniem dzików i ich odłowem i transportem w tereny zalesione. W ostateczności, kiedy nie ma innego wyjścia, gmina ma również podpisaną umowę na odstrzał redukcyjny dzików. W ciągu roku odstrzelonych może być 50 dzików – tłumaczy reporterce Radia Piekary Małgorzata Węgiel–Wnuk z Urzędu Miasta w Bytomiu.

Odstrzał dzików jest w Bytomiu stosowany wyłącznie w ostateczności, kiedy zawodzą inne rozwiązania. W zeszłym roku odstrzelono ich jedynie kilkanaście. W pozostałych przypadkach wykorzystywane są metody przyjaźniejsze zwierzętom:

– Działania mające na celu wysypanie paszy w tzw. pasach zaporowych, co ma sprawić, że dziki nie będą się przemieszczały do ludzkich osiedli, ale będą znajdowały pożywienie w lasach – mówi rzeczniczka UM w Bytomiu.

Miasto apeluje także do mieszkańców o zamykanie altan śmietnikowych i nie dokarmianie dzików.


Opłaty za rok 2021

 

Informujemy że zostały zaktualizowane opłaty za 2021r, które widnieją w zakładce OPŁATY

Stan na dzień 14.06.2021r

Dodatkowo w tym roku wymieniamy podliczniki energetyczne. Prosimy o wpłacanie opłaty za licznik maksymalnie do 30.06.2021r.

Proszę o informację sms na nr 663-683-360 kto z Państwa  chce odebrać stary licznik energetyczny maksymalnie do 30.05.2021r po tym terminie liczniki zostaną zutylizowane.


Osoby które nie zapłaciły za wodomierz proszone są o uregulowanie opłat !!!, działkowiec który będzie zalegał nie będzie miał puszczonej wody w 2021r.

 

W razie pytań Zarząd jest pod telefonem we wtorki w godzinach od 15:00 do 16:00.