W dniach 3 – 4 grudnia 2024 r. w Warszawie odbył się XV Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców. Uczestniczyło w nim 180 delegatów wybranych na Okręgowych Zjazdach Delegatów oraz zaproszeni goście.
Najistotniejszą dla wszystkich działkowców informację przedstawił Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, który oznajmił, iż w dniu 5 grudnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji zostanie opublikowana nowelizacja Rozporządzenia w sprawie planów ogólnych gmin, którą podpisał, o co od roku bardzo aktywnie walczyło środowisko działkowców.
Delegaci podczas Zjazdu podjęli szereg ważnych uchwał i stanowisk w sprawach przyszłości Polskiego Związku Działkowców i Rodzinnych Ogrodów Działkowych, między innymi uchwalono nowy Statut Związku oraz wybrano nowe władze PZD.
Na funkcję Prezesa PZD wybrano jednomyślnie Pana Eugeniusza Kondrackiego oraz dokonano wyboru pozostałych członków Krajowego Zarządu PZD. Do Krajowej Rady PZD liczącej 45 osób zostali wybrani z Okręgu Śląskiego: Lucyna Cyrek, Leszek Bucki oraz Józef Noski, natomiast do 11 osobowej Krajowej Komisji Rewizyjnej wybrano z Okręgu Śląskiego Zenona Jabłońskiego.
Nowy Statut uwzględnia szereg istotnych zmian, które usprawnią funkcjonowanie Związku i odpowiedzą na potrzeby ogrodów i działkowców, należą do nich, między innymi:
- Ułatwienie pozyskiwania środków publicznych: Nowe mechanizmy wspierające jednostki PZD w pozyskiwaniu funduszy na rozwój ROD, inwestycje w infrastrukturę i poprawę warunków dla działkowców.
- Obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców: Zapewnienie odpowiedniego przygotowania nowych członków do korzystania z działek i działalności w Związku, ograniczenie negatywnych zjawisk i podniesienie standardów w ROD.
- Przedłużenie kadencji wszystkich organów do 5 lat: Zapewnienie stabilności działalności organów PZD, umożliwienie długoterminowego planowania i realizacji projektów, lepsze wykorzystanie doświadczenia członków organów.
- Usprawnienie funkcjonowania organów komisarycznych: Lepszy nadzór i wsparcie dla jednostek PZD mających trudności w zarządzaniu.
- Zdalne posiedzenia i głosowania elektroniczne: Usprawnienie procesów decyzyjnych i zapewnienie ciągłości działania, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.
- Zmniejszenie składów liczbowych organów ROD: Uproszczenie struktury i zwiększenie efektywności działania, sprawniejsze podejmowanie decyzji.
- Zniesienie obowiązku corocznego uchwalania opłat ogrodowych: Stabilność finansowa ogrodów, raz uchwalone opłaty będą obowiązywały do czasu ich zmiany.
Uchwalony Statut PZD wejdzie w życie po rejestracji przez Sąd Rejestrowy.
Więcej informacji na ten temat jest pod linkami: https://slaski-ozpzd.pl/komunikat-w-sprawie-xv-krajowego-zjazdu-delegatow-pzd/ oraz https://slaski-ozpzd.pl/xv-krajowy-zjazd-delegatow-pzd-uchwalil-nowy-statut/ .